מה הסיפור שלנו?

שמי ניצן ארזי-גולן, אני נשואה לשי ואנו הורים לשתי בנות: אורי וגילי. גילי נולדה בתהליך פונדקאות, לאחר טיפולי פוריות ממושכים ושני תהליכי פונדקאות בארץ. אורי, בתנו הבכורה (אותה אני ילדתי) היתה שותפה לנו משלב מסוים במסע הזה ועברה איתנו דרך משמעותית ומרגשת. עבורנו זה היה מסע אישי, זוגי ומשפחתי, עם אתגרים וחוויות ייחודיות ומרגשות. בעקבות החוויות שעברנו, החלטתי להקים את "מעשה בראשית" -בית לפונדקאות ופוריות. עזבתי את העבודה והמקצוע שלי (כיועצת ארגונית ומנחת קבוצות) שמאוד אהבתי והיו עבורי מקום טוב ובטוח, והלכתי אחרי הלב שלי – לעזור לנשים וזוגות להגשים את החלום שלהם להביא ילד לעולם.

פונדקאות, זהו לא תהליך טבעי, משהו שהנפש שלי לא היתה בוחרת בו באופן מכוון…

אז איך הגענו לשם, מה קרה בדרך, למה שני תהליכי פונדקאות ואיך קיבלתי שיעור לחיים, שאפילו אם הייתי יושבת 30 שנה על ספת הפסיכולוג, לא הייתי מקבלת…

גרסת הוידאו – החלקים המרגשים ביותר בסיפור הפונדקאות שלנו (כולל הלידה עצמה).
סרטון של כמה דקות מתוך הרצאה שהעברתי בכנס בנושא "פונדקאות" בלשכת עורכי הדין בישראל.

נגן וידאו

מה הסיפור שלנו?

אני רוצה ילד, והוא לא מגיע.
עוברת שנה, עוברות שנתיים, שנים… אני כבר משתוקקת לילד והוא עדיין לא מגיע.
התהליך מתארך, הכאב הרגשי מתחזק והתחושה הזו הולכת ומתעצמת.

"כמיהה לילד" – ביטוי שקיבל אצלי משמעות אישית. הבנתי והרגשתי אותה פיזית בגוף שלי. כשחוויתי משהו כבלתי מושג, היא נכנסה לעולמי.
כשהייתי במשבר, היא היתה שם איתי.
כשסיכנתי את החיים שלי לטובת ילד שרציתי להביא לעולם, הרגשתי עד כמה היא חזקה ובלתי נשלטת.

"הכמיהה לילד" הניעה אותי מבפנים, מבלי שידעתי, מבלי שקראתי לה בשם.
היא היתה ללא פשרות ובלתי מנוצחת עבורי.
היא ליוותה אותי במשך שנים, יום ביומו. היא היתה חלק ממני והלכה איתי לכל מקום.
בכדי להשביע אותה, הייתי מוכנה לעשות כל שיידרש!

שמי ניצן ארזי-גולן, אני נשואה לשי ואנו הורים לשתי בנות: אורי וגילי. גילי נולדה בתהליך פונדקאות, לאחר טיפולי פוריות ממושכים ושני תהליכי פונדקאות. אורי, ביתנו הבכורה, הייתה שותפה לנו משלב מסוים במסע הזה ועברה איתנו דרך משמעותית ומרגשת. כאן תוכלו לשמוע את הסיפור שלנו בהרצאה שלי בסגנון TED. ההרצאה צולמה מראש (הימים ימי קורונה) והועברה בכנס כנרת במכללה האקדמית כנרת.

עבורנו זה היה מסע אישי, זוגי ומשפחתי, עם אתגרים וחוויות ייחודיות ומרגשות

פונדקאות זהו לא תהליך טבעי, משהו שהנפש שלי לא הייתה בוחרת בו באופן מכוון, אך מתוך המסע שלנו צמחנו, למדנו, התרחבנו…

החוויות שעברתי לימדו אותי מה הצרכים בתהליך המורכב הזה, מה היה חסר ומה צריך להעניק לזוגות שעוברים את הדרך הזו, לכן החלטתי להקים את "מעשה בראשית" – בית לפונדקאות.

עזבתי את העבודה והמקצוע שלי כיועצת ארגונית ומנחת קבוצות, שהיו עבורי מקום טוב ובטוח, והלכתי אחרי הלב שלי – לעזור לנשים וזוגות להגשים את החלום שלהם להביא ילד לעולם.

"מעשה בראשית" זה בית לפונדקאות, המעניק ייעוץ, ליווי ותמיכה לנשים ולזוגות מתחילת הדרך ועד לאחר הלידה.  זה בית שנולד מתוך תחושת שליחות, לאחר מסע ארוך ומאתגר, רצוף קשיים והזדמנויות נדירות, מסע מתוך הכמיהה לילד.

אני שמחה להיות שם ולעזור לכל זוג או אם יחידנית ולכל פונדקאית לעבור את המסע שלהם בדרך המתאימה ביותר עבורם!

הבית הזה "מעשה בראשית" ממלא לי את הלב בכל יום מחדש, ניצן. 

תמונה-לאודות-החלק-שמדבר-על-ה_בית_-

תחילת הדרך שלנו היתה, כמו אצל זוגות רבים אחרים, הריון ראשון ספונטני ומהיר, תוך חודשיים נקלטתי להיריון. לידה מהירה, בדיוק כמו שחלמתי… בסופה היו קשיים בהוצאת השלייה. כשהייתי שם בחדר לידה, לא ידעתי (ולא הוסבר לי) את המשמעות העמוקה של העניין ואת הסיכונים הכרוכים בכך.

יצאתי מחדר לידה בתחושה שהייתי גיבורה ובעיקר מ א ו ש ר ת ושמחה על לידת בתנו הבכורה, אורי. מהשנייה הראשונה שהגיחה לעולם, הלב שלי התרחב לממדים שלא הכרתי, ומאותו הרגע כבר לא ראיתי שום דבר אחר. שנינו (שי ואני) ריחפנו באוויר וגילינו סוג של אהבה חדשה שלא הכרנו לפני כן, התמסרנו לאהבה הזו ולטיפול בקטנה שלנו.

לאחר חודש וחצי התברר שנשארה לי שארית שלייה ברחם. נכנסתי לגרידה שאמורה להיות הליך קל וקצר. אמרתי לשי: "3 שעות ואני בבית, חוזרת להניק" והגעתי רק למחרת. במהלך הגרידה נפגעה רירית הרחם ובשנייה אחת הכל הפך להיסטוריה.

אחד הרופאים (שאצלו עברתי את אחד הניתוחים לאחר הגרידה) אמר לי: "קצרו לך את הדשא נמוך מדי…". אז דשא בד"כ מתאושש וצומח מחדש ורירית הרחם שלי לא, והתפתחה "תסמונת אשרמן". התוצאה: "אי-פוריות".

טיפולי פוריות

נכנסנו לטיפולי פוריות ממושכים ואינטנסיביים. ניסינו כמעט כל דבר בתחום.
עברנו הרבה מאוד שאיבות של ביציות, אחרי עשר כבר הפסקתי לספור… בכל שאיבה שאבו בין 7 ל-18 ביציות. עכשיו, אתם כבר יכולים לעשות את החשבון כמה החזרות היו וכמה עוברים ייצרנו במהלך השנים… או כמו שהרופא שלי אמר לי: "את יכולה לחלק עוברים ברחוב".

שיא הטיפולים היה כשהחזירו לי 4 עוברים לרחם בטיפול אחד. המחשבה מאחורי זה היתה שאולי אחד מהם כן יצליח להיתפס ברירית הרחם, על אף שהיא נותרה דקה. ניהלתי חיי שגרה לכאורה "רגילים", כשאני עם ארבעה עוברים ברחם, כששניים מתוכם "בלסטוציסטים" (עוברים בני 5-6 ימים) וכולם באיכות גבוהה.
היום, כשאני כותבת את הדברים, זה נראה לי הזוי גם ברמה המנטלית וגם ברמה הרגשית – 4 עוברים בבת אחת?!, אבל אז – אלו היו החיים שלי, קיבלתי את הדברים כפי שהם. מה שצריך לעשות, נעשה על מנת להביא עוד ילד לעולם!

גילוי נאות – "התמכרתי" לאינטנסיביות של הטיפולים, חודש אחרי חודש… הבחירה שלי היתה תמיד לנסות גם בחודש הבא, כי אם לא אעשה, אין סיכוי שיקרה. האמנו שיצליח לנו, כך לפחות הסטטיסטיקה "מדברת", אז נכנסנו למרוץ הזה, במטרה לכבוש את היעד.

לאחר מספר שנים של ניסיונות אינטנסיביים, הרופאים אמרו לנו שאם אנחנו רוצים עוד ילד, זה יהיה רק באמצעות פונדקאות או אימוץ.

תהליך ההשלמה עם העובדה שכבר לא תוכלי להרות בעצמך, לוקח זמן, לעיתים הרבה זמן… ועוד קצת זמן, גם אחרי שאת חושבת שהשלמת עם העניין. זו דרך שצריך לעבור אותה… היא קשה, מייסרת וכואבת ודורשת ממך להשלים ולוותר על הדבר הכי טבעי שיש – יצירת חיים חדשים בגוף שלך (דבר שהטבע העניק אפילו לכל חתולה ברחוב).

ובכל זאת, לאחר מספר שנים של טיפולי פוריות ממושכים, מבחינתנו לא היה ספק:

המטרה היא ילד, לא היריון - והדרך היא פונדקאות!

שם, היתה החירות שלי!

בדיעבד, הבנתי איך החלטה אחת שחררה ברגע אחד את העבדות לתהליך שתלטני וכובש, שיכול היה להימשך עוד הרבה שנים.

מרגע שהחלטנו להיכנס לתהליך פונדקאות, צללנו לתוך עולם שלא הכרנו ואספנו כל פיסת מידע שהיתה ברשת (היום היא מוצפת, אז זה לא היה ככה). נפגשנו עם מרכזי פונדקאות בארץ ובחו"ל, כמעט עלינו על מטוס בדרך לגיאורגיה, אך משהו בתחושת הבטן הרגיש שעבורנו זה לא מתאים והחלטנו לעשות את התהליך בארץ.

לתהליך הפונדקאות הראשון נכנסנו כשהיינו במקום מאוד נאיבי, עם הרבה תמימות ואופטימיות גדולה. היינו משוכנעים שילך לנו בקלות ויצליח בפעם הראשונה, כי בעצם אין סיבה שלא – עוברים באיכות גבוהה, פונדקאית פוריה – בינגו! אבל שוב נחלנו אכזבה גדולה וזה לא הצליח, גם אחרי שמונה ניסיונות.

אחרי שנים של טיפולי פוריות ותהליך פונדקאות אחד שארך יותר משנה וללא הצלחה, קמים בבוקר, לוקחים נשימה עמוקה ומאפשרים גם לכאב הרגשי לחלחל פנימה לחדרי הלב…
הכאב הרגשי יצר סוג של משבר. עברתי דרך, הבנתי עוד משהו על עצמי, עלינו, עוד תובנה חדשה, לפעמים היא קטנה כמו פנינה, אבל בעלת ערך.
קיבלתי שיעור לחיים, שנראה לי שלא הייתי מקבלת, אפילו אם הייתי יושבת 30 שנה על ספת הפסיכולוג… (וגם שם צברתי קילומטרז' לא מבוטל).

בשלב הבא, התחלנו לחפש פונדקאית באופן עצמאי. הבנו שזה מאוד מורכב מכל מיני בחינות, ובעיקר הרגיש לנו לא מספיק בטוח, לעבור את כל הדרך הזו באופן עצמאי, ללא מרכז פונדקאות.

שוב, פנינו לכל מרכזי הפונדקאות בארץ במטרה למצוא לנו את הפונדקאית שתתאים לנו. ה"כוכבים" הסתדרו לעזרתנו ומצאנו את האחת שלנו – את סבטלנה! סבטלנה בעלת פרופיל שונה לחלוטין מהפונדקאית הראשונה שלנו (שהיתה בת למשפחה חרדית ושאפה לצאת ממעגל המצוקה), סיפור שונה, דרך שונה, הכל שונה לחלוטין. סבטלנה נקלטה להיריון בניסיון הראשון! עברנו היריון מדהים עם חוויות מרגשות ונדירות, שאנחנו לוקחים איתנו לכל החיים!

ההיריון והלידה

סבטלנה נקלטה להיריון בניסיון הראשון. עברנו היריון מדהים עם חוויות מרגשות ונדירות!

והלידה – היינו משוכנעים שהלידה תהיה כמו התהליך עם סבטלנה – מהירה, קלה ופשוטה יחסית. כשמועד הלידה התקרב, עשינו תיאום ציפיות בנוגע לכל מה שכרוך בכך. אבל תוכניות לחוד ומציאות לחוד, ואצלנו הם לא נפגשו… הלידה היתה ארוכה וקשה במיוחד… ואף רגע שם, לא היה מובן מאליו! (על הלידה ועל חלק מהמסע שלנו, תוכלו לשמוע כאן בקישור).

כמו שסבטלנה אומרת: "שתינו, את ואני ילדנו את גילי".

כשחזרנו הביתה מבית-החולים לאחר שגילי נולדה, ישבתי איתה על הספה, היא בזרועותיי וברגע אחד, לאחר שנים של מסע אישי, זוגי ומשפחתי, הרגשתי אותה – את החירות הזו שמלאה לי את כל הגוף והנשמה.

את הסיפור המלא שלנו, תוכלו לשמוע בהרצאה שלי ברחבי הארץ

פונדקאות זהו לא תהליך טבעי, משהו שהנפש שלי לא הייתה בוחרת בו באופן מכוון, אך מתוך המסע שלנו צמחנו, למדנו, התרחבנו…

החוויות שעברתי לימדו אותי מה הצרכים בתהליך המורכב הזה, מה היה חסר ומה צריך להעניק לזוגות שעוברים את הדרך הזו, לכן החלטתי להקים את "מעשה בראשית" – בית לפונדקאות.

עזבתי את העבודה והמקצוע שלי שמאוד אהבתי והיו עבורי מקום טוב ובטוח, והלכתי אחרי הלב שלי – לעזור לנשים וזוגות להגשים את החלום שלהם להביא ילד לעולם.

 

 "מעשה בראשית" זה בית לפונדקאות, המעניק ייעוץ, ליווי ותמיכה לנשים ולזוגות מתחילת הדרך ועד לאחר הלידה.  זה בית שנולד מתוך תחושת שליחות, לאחר מסע ארוך ומאתגר, רצוף קשיים והזדמנויות נדירות, מסע מתוך הכמיהה לילד.

במסגרת זו, אני מביאה את הניסיון והידע הרב שצברתי בתחומי הפוריות והפונדקאות, ומשלבת אותו עם ניסיוני האישי והמקצועי כיועצת ארגונית ומנחת קבוצות, בעלת תואר שני.

מי שמגיע אלי, מקבל מעטפת מלאה שלי ושל כל אנשי המקצוע בתחום: עורכי דין, פסיכולוגים, סוכני ביטוח ועוד.

שמחה להיות שם ולעזור לכל זוג או אם יחידנית ולכל פונדקאית לעבור את המסע שלהם בדרך המתאימה ביותר עבורם!

הבית הזה "מעשה בראשית" ממלא לי את הלב בכל יום מחדש.

ניצן