תהליך פונדקאות בארץ – החוק, השלבים וכל מה שחשוב לדעת

אתם רוצים להתחיל תהליך פונדקאות בארץ, פותחים את דר' גוגל ונתקלים בכמות מידע עצומה. הרשת מוצפת בחומרים והמידע מבלבל ולעיתים סותר. במצב כזה, קשה לדעת מה נכון או לא נכון ועוד יותר קשה לקבל את ההחלטה הנכונה עבורכם. במאמר זה נבין מה אומר חוק הפונדקאות בישראל ומהי משמעותו ברמה המעשית, בצורה תמציתית, ברורה ופשוטה.

חוק הפונדקאות בישראל נכנס לתוקף בשנת 1996. משמעות החוק היא, שזוג או אם יחידנית ("הורים מיועדים"), שאינם יכולים להביא ילד לעולם, רשאים להיעזר בפונדקאית ("אם נושאת"), בכפוף ללשון החוק.

החוק עוסק בהסכם בין ההורים המיועדים לבין הפונדקאית, המסכימה להתעבר בדרך של השתלת ביצית מופרית של האם המיועדת (או שנתקבלה מתרומה) בזרע האב המיועד, לשאת את ההיריון ולאחר הלידה להחזיר את הילוד להורים המיועדים.

אחד התנאים המקדימים והמרכזיים של החוק הוא כי קיימת חוות דעת רפואית של רופא מומחה בדבר אי יכולתה של האם המיועדת להתעבר ולשאת הריון עקב ליקוי רפואי, או כי ההריון עלול לסכן משמעותית את בריאותה. את הטופס למילוי חוות הדעת הרפואית ניתן למצוא כאן.

מספר נקודות מתוך חוק הפונדקאות בישראל שחשוב לדעת!

 • הפונדקאית לא יכולה להיות קרובת משפחה של אחד מההורים המיועדים. כלומר: אמא, אחות, דודה או בת־דוד/ה של ההורים המיועדים. היא כן יכולה להיות גיסה, אך במקרים רבים זה ממש לא מומלץ בגלל המורכבות הרגשית במהלך התהליך ולאחר לידת הילד. 
 • הביצית לעולם לא תהיה של הפונדקאית. 
 • בתהליך פונדקאות מטבעו לא מתקיימת זיקה פיזיולוגית להורים המיועדים (כי הפונדקאית נושאת את ההיריון), אך חייבת להתקיים זיקה גנטית להורים המיועדים, כלומר: הזרע הוא של האב המיועד והביצית של האם המיועדת או שנתקבלה מתרומה. 
  במקרה של אם מיועדת יחידנית, הביצית חייבת להיות שלה, כי הזרע מתקבל מתרומה.
 • ניתן להשתמש בביציות של אמהות מיועדות עד גיל 43. המשמעות של זה, הא שמעבר לגיל זה, ניתן להשתמש בתרומת ביצית בלבד. אמהות יחידניות מעל גיל 43 לא יוכלו להשתמש בתרומת ביצית, בגלל עניין הזיקה הגנטית שהוזכר לעיל.

נשים בגיל הזה או סמוך לו הרבה פעמים מרגישות שהחוק לא עושה איתן צדק, כי הוא לא מאפשר להן להגשים את חלום האמהות שלהן עם ילד שגנטית שייך להן. התסכול מובן לגמרי והקושי לקבל את ה"גזרה" הוא לגיטימי, אך חשוב גם להבין למה נקבע דווקא הגיל הזה בחוק. הסיכוי להרות מביציות של האם המיועדת בגיל הזה הוא נמוך מאוד (כ2%). עם הגיל, איכות וכמות הביציות יורדת באופן משמעותי. ברוב המקרים גם כשכבר מצליחים להפרות את הביציות, העוברים הנוצרים הם באיכות לא מספקת ודירוגם נמוך, לפעמים אפילו באיכות שלא מאפשרת החזרה או הפלות חוזרות. מנגד תהליך פונדקאות הוא יקר ומורכב ומוגבל לשישה ניסיונות בלבד, כשהמטרה היא שבסופו, נצליח להשיג היריון תקין וייוולד תינוק בריא ושלם. 

שלבי תהליך פונדקאות בארץ

בחלק זה נפרט את שלבי התהליךתוכלו גם לצפות בתוכן בסרטונים, כולל סרטון על שלבי תהליך הפונדקאות בארץ.

תהליך הפונדקאות בישראל מפוקח על ידי משרד הבריאות באמצעות הוועדה לאישור הסכמים לנשיאת עוברים. את הבקשה לאישור הסכם הפונדקאות מגישים לוועדה. 

 1. השלב הראשון הוא בדיקת עמידתכם בתנאי החוק, בהתאם למסמכים רפואיים ואחרים, אותם תוכלו למצוא בטופס הזה. 
  את המסמכים יש לאסוף ולשלוח לוועדה. ניתן גם לשלוח אלינו לבדיקה ואנחנו נעבירם לוועדה. הוועדה תדון בבקשתכם ותוך זמן קצר יחסית (לפעמים אפילו פחות מחודש), תקבלו את התייחסותה ואישורה, בהנחה כמובן שאתם עומדים בתנאי הסף.
 2. בשלב השני נפגש ונכיר יותר לעומק. נדבר על תהליך הפונדקאות, על היבטיו השונים. נפחית את החשש, אך לא נתעלם חלילה מהמורכבות. נדבר על הציפיות שלכם מהתהליך, על איך אתם חולמים אותו:) ועל איך אתם רואים את הקשר עם הפונדקאית.
  במקביל, נפנה אתכם לחוות דעת פסיכולוגית, שמטרתה לבדוק את ההתאמה שלכם לתהליך הפונדקאות ולוודא שאתם מבינים את משמעות התהליך על היבטיו השונים. זה לא אבחון פסיכולוגי, אלא שיחה באווירה נעימה ונינוחה (ואין מה לחשוש ממנה). 
 3. בשלב השלישי נקיים פגישה עם פונדקאית המתאימה לכם, לאחר שעברה את אישור הוועדה מבחינה רפואית ואת האבחון הפסיכולוגי. בפגישה נערוך הכרות ונעשה תיאום ציפיות בנוגע לתהליך. זהו שלב מרגש, ובאופן טבעי מלא במחשבות, חששות וציפיות, עבור שני הצדדים השותפים.
  חשוב שתדעו – לא כל פונדקאית מתאימה לכל זוג ולהיפך. נדרשת הכרות עם המאפיינים השונים והצרכים של כל אחד מהצדדים. ההתאמה בין הזוג לפונדקאית היא חשובה ביותר, ונעשית בשיקול דעת ותוך מחשבה מעמיקה, לאחר היכרות עם שני הצדדים (ההורים המיועדים והפונדקאית). 
 4. שלב רביעי – הסכם פונדקאות וביטוח לפונדקאית. ההסכם נעשה על ידי עורכי-דין המומחים בניסוח הסכמי פונדקאות בישראל ובעלי ניסיון רב בתחום. כל צד מיוצג ע"י עורך-דין שונה. לאחר שתיפגשו עם עו"ד שלכם, הוא יכתוב את ההסכם ויעביר לעו"ד של הפונדקאית שייפגש איתה (ועם בעלה). הם יכניסו את ההערות שלהם להסכם ונגיע לנוסח מוסכם על-ידי שני הצדדים.   
  ביטוח לפונדקאית
   – ע"פ החוק, אתם נדרשים לבטח את הפונדקאית בהתאם להנחיות המקובלות. תקבלו הצעה מסוכני ביטוח בעלי ניסיון בהפעלת ביטוחים לפונדקאיות.
 5. שלב חמישי – הגשת התיק לוועדה הארצית ואישורה. התיק כולל את המסמכים הרפואיים והבדיקות של שני הצדדים, את חוות הדעת והאבחון הפסיכולוגי, הביטוח, ההסכם המשפטי תצהירים, ועוד.
 6. ריאיון לפונדקאית (ולבעלה) עם נציגי הוועדה ופתיחת חשבון נאמנות (פרטים על העלויות השונות תוכלו לקרוא כאן).
 7. שלב שביעי – חתימה על ההסכם בפני הוועדה וקבלת אישור לתחילת התהליך הרפואי של הפקדת העובר שלכם ברחם הפונדקאית. תתלבשו יפה 🙂 כי זה ממש יום של חג! 

תהליך פונדקאות בארץ בליווי ותמיכה שלנו ב"מעשה בראשית"

הליווי שלנו הוא אישי ותומך לכל אורך הדרך, תוך שאנו מתאימים את עצמנו לצרכים של שני הצדדים – ההורים המיועדים והפונדקאית. אנו מטפלים כמובן גם בכל החלקים הביורוקרטיים הנדרשים ומעניקים מעטפת תמיכה מקצועית, הכוללת את כל אנשי המקצוע בתהליך: עורכי דין, פסיכולוגים וסוכני ביטוח.
בחלקים הרגשיים, אנחנו איתכם בכל מורכבות או אתגר שעולה וכמובן בהתרגשויות הגדולות שמזמנות התהליך הזה.  

אנחנו ננהל כמובן את כל התהליך ונכין אתכם לקראת כל שלב בצורה ברורה ופשוטה ובזמן הקצר ביותר. מרגע הפגישה עם הפונדקאית ואישורה על-ידכם, נתקדם בקצב מהיר מאוד, תתכוננו 🙂

אנחנו מקפידים על עבודה מסודרת ומאורגנת היטב בחלקים הביורוקרטיים, ובחלקים הרגשיים, הבנה, תמיכה ורגישות אליכם ולפונדקאית שלכם לכל אורך הדרך ועד לאחר הלידה.